dnes je 3.12.2024

Input:

30/2021 Z.z., Nariadenie vlády Slovenskej republiky, ktorým sa vyhlasuje prírodná rezervácia Oborínsky luh

30/2021 Z. z.
NARIADENIE VLÁDY
Slovenskej republiky
z 27. januára 2021,
ktorým sa vyhlasuje prírodná rezervácia Oborínsky luh
Vláda Slovenskej republiky podľa § 17 ods. 7 a § 22 ods. 1 a 6 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon”) nariaďuje:
§ 1
(1) Vyhlasuje sa prírodná rezervácia Oborínsky luh (ďalej len „prírodná rezervácia”). Časť prírodnej rezervácie je súčasťou územia európskeho významu SKUEV0006 Latorica podľa osobitného predpisu.1)
(2) Prírodná rezervácia sa nachádza v okrese Michalovce v katastrálnom území Oborín a v okrese Trebišov v katastrálnom území Zatín. Celková výmera prírodnej rezervácie je 154,85 ha.
(3) Hranica prírodnej rezervácie je vymedzená v prílohe č. 1. Hranica prírodnej rezervácie vymedzená geometrickým určením a polohovým určením sa vyznačuje v katastri nehnuteľností. Technickým podkladom na zápis priebehu hranice prírodnej rezervácie do katastra nehnuteľností je zjednodušený operát geometrického plánu. Mapa a grafické podklady, v ktorých je zakreslená hranica prírodnej rezervácie, sú uložené v Štátnom zozname osobitne chránených častí prírody a krajiny, na Okresnom úrade Michalovce a na Okresnom úrade Trebišov.
(4) Ciele starostlivosti o prírodnú rezerváciu, opatrenia na ich dosiahnutie a zásady využívania územia upravuje program starostlivosti o prírodnú rezerváciu podľa § 54 ods. 5 zákona.
(5) Ochranné pásmo prírodnej rezervácie je ustanovené v § 17 ods. 7 zákona.
§ 2
Účelom vyhlásenia prírodnej rezervácie je zabezpečenie ochrany prirodzených procesov a umožnenie prirodzeného vývoja prírodných spoločenstiev nachádzajúcich sa na jej území, ako aj zabezpečenie priaznivého stavu predmetu ochrany prírodnej rezervácie, ktorý je uvedený v prílohe č. 2.
§ 3
Na území prírodnej rezervácie platí piaty stupeň ochrany podľa § 16 zákona.
§ 4
Toto nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. februára 2021.
 
Igor Matovič v. r.
 
Príloha č. 1 k nariadeniu vlády č. 30/2021 Z. z.
VYMEDZENIE HRANICE PRÍRODNEJ REZERVÁCIE
Územie prírodnej rezervácie je vymedzené podľa katastrálnych máp vygenerovaných z VGI súborov so stavom katastra nehnuteľností k 26. júnu 2020, z ktorých bola hranica prírodnej rezervácie prenesená do digitálnej Základnej mapy Slovenskej republiky (SVM50)
v mierke 1 : 50 000.
Popis hranice prírodnej rezervácie
Prírodná rezervácia Oborínsky luh je zložená z troch samostatných častí, pričom hranice prírodnej rezervácie sú totožné s hranicami lesných porastov prislúchajúcich k prírodnej rezervácii.
Prvý samostatný celok tvorí porast (JPRL) 362 a hranica prírodnej rezervácie je totožná s hranicami porastu. Začína sa v severovýchodnej časti porastu 362, pokračuje hranicou porastu smerom na západ až k toku Laborca, lomí sa smerom na juh a pokračuje hranicou porastu až k juhozápadnému cípu porastu, kde sa lomí na východ a pokračuje hranicou porastu a severnou hranicou ochranného pásma elektrovodu až k rozdeľovaciemu prieseku medzi porastami 362 a 360, lomí sa a pokračuje smerom na sever hranicou porastu 362 až k východiskovému bodu v severovýchodnej časti porastu 362.
Druhý samostatný celok sa začína v